Dereköy Mahallemiz Hakkında


Mahalle Telefon Kodu : 0 (332) 431
Mahallenin Nüfusu  : 600
Mahallenin Bozkır Merkeze Uzaklığı (km) : 7

Mahalle Hakkında Genel Bilgi

Beldenin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte kuruluşunun çok eski bir tarihe rastladığı çevredeki tarihi eserlerden anlaşılmaktadır. Belde de yaşayan insanlar tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Ayrıca yerleşimin dere kenarında olması nedeniyle su değirmenleri bundan otuz kırk yıl öncesine kadar oldukça yaygın olduğu görülmektedir.Dereköy mahallesi, Bozkır'a 8, Seydişehir'e 45 km. mesafede olup, Bozkır- Akseki- Manavgat karayolu üzerindedir.

Mahallenin otantik bir havası vardır. Eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle çok sayıda fakat restore edilmeyi bekleyen taş binalar mevcuttur.

Ayrıca Ege Bölgesinden getirilen susamları işleyip tahin üreten değirmenler vardır. Çifte kavrulmuş Bozkır tahini ile çok ünlüdür.

Mahallenin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte kuruluşunun çok eski bir tarihe rastladığı bazı verilerden anlaşılmaktadır. Mahallenin nüfusu son elli yılda artmadığı gibi,son yıllarda eksilme olmuştur.Mahalenin Adını Nereden Aldığı Mahalle içerisinden geçen Uluçay'dan (Çarşamba Çayı)  aldığı düşünülmektedir. Yıllardır “Dereköy” adıyla anılmaktadır.

Yakup Çetin - 17.6.2019 (Güncelleme Tarihi)

Dereköy Mahallemiz Hakkında Dereköy Mahallemiz Hakkında Reviewed by Bozkır Dernekleri on 10:38 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.