Dereköy Mahallemizin Tarihi ve Turistik Yerleri

Mahallede yayla olarak kullanılan Sarıot ve Dikilitaş yaylalarında Roma ve Bizans dönemine ait yerleşim yerleri mevcuttur. Ayrıca mahallenin hemen çıkışında Selçuklu dönemine ait tarihi bir köprü bulunmaktadır.

Dereköy mahallesi tarih boyunca çevresindeki diğer yerleşimlerin aksine ismi hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir. Bunun nedeni de öz Türkçe bir kelime olmasıdır.


Mahallemiz, içinden geçen Antalya yolu ile de gezi düzenlemeyi düşünenler için ulaşım bakımından oldukça elverişli olup tarihi ve doğal güzellikleri ile eşsiz bir gezi rotasında yer almaktadır.


Dedi Bölgesi

Köyün eski yerleşim yerlerinden ve özellikle makinalaşma öncesinde aktif olarak tahıl üretim yapılan ve viran olmuş bağlarıyla bölgenin cazibe alanıyken şuan atıl durumdaki bölgesidir.

Bu bölge coğrafi yapısı itibariyle orta kısımda ekim dikim alanı ve zirvelerde ormanlık alanlarla kaplıdır. Bölgeniin tamamında bulunan tarlalar ve bağlarda içerisinde su kuyuları bulunmaktadır.

Gezginin Rotası olarak Dedi bölgesinde yaptığımız geziyi izleyebilirsiniz;

Dereköy Mahallemizin Tarihi ve Turistik Yerleri Dereköy Mahallemizin Tarihi ve Turistik Yerleri Reviewed by Bozkır Dernekleri on 00:45 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.