24 yıl sonra şehitlik unvanı verildi.

1996 yılında askerlik hizmetini yaparken  Balıkesir-Susurluk İlçesinde  geçirdiği trafik kazası sonrası şehadete kavuşan  Ahırlı ilçesi Balıklava Mahallesi sakinlerinden Mehmet Çalışkan'a Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Mevlana Şubesinin girişimleri ile 24 yıl sonra şehitlik unvanı verildi

Oğlunu 1996 yılında  vatan hizmetini yaparken gerçekleşen bir trafik kazasında kaybeden  anne Havva Çalışkan  Balıklava Mahalle Muhtarı Veysel Erdemir ve askeri yetkililerin  girişimi ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Mevlana Şube Başkanı Gazi Süleyman Ege'ye yaşamış olduğu mağduriyeti iletti.Başkan Ege'nin durumu üst kurumlara iletmesinin akabinde şehit annesine 5434 Sayılı Kanunun 45'nci Maddesi hükümlerine göre şehitlik maaşı bağlandı.

Balıklava Mahalle Muhtarı Yaşar Erdemir ile beraber derneği ziyaret eden şehit annesi Havva Çalışkan,24 yıl  gecikmiş olan şehitlik hakkının kazanılması konusunda büyük  bir  özveri gösteren Dernek Başkanı Gazi Süleyman Ege ve dernek yönetimine teşekkürlerini iletti.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Mevlana Şubesi Başkanı Gazi Süleyman Ege ise dernek olarak her zaman aziz şehitlerimizin emanetleri ve kahraman gazilerimizin yanındayız diyerek  Şehit annesi Havva Çalışkan'a devletin şehit ailelerine  sunduğu diğer yasal haklar için başvuru yollarının bulunduğu bir kitapçık  takdim etti.
24 yıl sonra şehitlik unvanı verildi. 24 yıl sonra şehitlik unvanı verildi. Reviewed by Bozkır Dernekleri on 22:19 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.